Charakterystyka i rodzaje kołder antyalergicznych
Osoby zmagające się z różnego rodzaju uczuleniami na kurz i roztocza sięgają po tekstylia sypialniane wyprodukowane specjalnie z myślą o ich potrzebach. W przypadku alergików do zapewnienia sobie komfortowego snu nie wystarczy zwykła, miękka i przewiewna kołdra. Tradycyjne tekstylia naturalne (wełniane, puchowe, z pierza) mogą bowiem uczulać, a w ich wypełnieniu niestety osiadają roztocza, bakterie i grzyby. Osobom zmagającym się z uczuleniami, ale też o wrażliwej skórze poleca się więc kołdry antyalergiczne.
Rodzaj wkładu i poszycia
Podstawową różnicą między kołdrami antyalergicznymi a ich odpowiednikami puchowymi i naturalnymi jest oczywiście materiał wypełnienia. Zwykle jest on syntetyczny (na przykład lateksowy lub silikonowy), umożliwia też dobrą cyrkulację powietrza, minimalizuje ilość przyciąganych roztoczy oraz namnażanie się grzybów i bakterii. Poszycie wykonywane jest natomiast z mikrofibry lub mikrofazy – cienkich włókien poliestrowych lub poliamidowych, które przedłużają trwałość pościeli.
Dodatkową zaletą tekstyliów tego rodzaju jest możliwość prania ich w pralce. W zależności od wybranego modelu może to być nawet 60 stopni Celsjusza. Roztocza giną natomiast już w temperaturze 40 stopni Celsjusza.
Jaki rozmiar pościeli?
Pod względem rozmiarów kołdry antyalergiczne nie różnią się zbytnio od ich klasycznych odpowiedników. Najczęściej spotykanymi wymiarami są 140x200 cm, 160x200 cm oraz 200x220 cm. Bez problemu można dopasować je więc do typowych łóżek pojedynczych i podwójnych, a także do najpopularniejszych rodzajów poszew.
Na wybraną porę roku
Kołdry antyalergiczne można podzielić na letnie, całoroczne oraz zimowe. Modele, po które sięgamy podczas ciepłych miesiącu w roku, zwykle są lekkie i cienkie, mogą być też jednostronne lub dwustronne. Wersje na zimę mają z kolei wielowarstwową budowę, pomiędzy którymi znajduje się zatrzymująca ciepło komora powietrzna. Jako wypełnienie zastosować można na przykład wzmocnioną punktowo, syntetyczną włókninę puchową. Przemyślana konstrukcja sprawia, że są to tekstylia dosyć cienkie i lekkie - zapewniają nam przy tym jednak wysoki poziom ciepła, a dzięki temu – komfortowy odpoczynek w chłodne noce.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog